ПРАВИЛА
ВЪВ ВРЪЗКА С ВЪВЕЖДАНЕТО НА ЕВРОТО В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(в сила от 31.03.2025 г.)

§1. Настоящите правила се прилагат по отношение на превалутирането от левове в евро на ценова и друга информация, която следва да бъде предоставяна от застрахователи и застрахователни посредници на потребителите на застрахователни услуги в изпълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България и за защита на техните интереси.

§2. Застрахователите и застрахователните посредници следва да прилагат и спазват тези правила, съответстващи на изискванията на Закона за въвеждане на еврото в Република България.

§3. Употребените в тези правила понятия имат значението и съдържанието както следва:

  • „Дата на въвеждане на еврото“ е датата, определена съгласно член 3 от Закона за въвеждане на еврото в Република България.
  • „Официалният валутен курс на лева към еврото“ е курсът за превалутиране от лев в евро, определен съгласно чл. 5 от Закона за въвеждане на еврото в Република България.
  • „Двойно обозначаване“ е едновременното обозначаване на цените на стоките и услугите в евро и в левове.
  • „Превалутиране“ означава промяна на паричната единица, в която е определена сума или стойност, от левове в евро с прилагане на официалния валутен курс и на правилата за закръгляване, установени в Закона за въвеждане на еврото.
  • „Продажна цена“ е крайната обща цена за застрахователната услуга, респективно общата застрахователна премия или вноска от застрахователна премия, включваща всички начислени и дължими данъци и такси.
  • „Период на двойно обращение на лева и еврото“ е периодът от един месец, считано от датата на въвеждане на еврото в Република България, през който банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България.
  • „Период на двойно обозначаване“ е периодът на двойно обозначаване на цените, който започва един месец след датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.
  • „Решение за приемане на еврото“ е решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България, прието в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

 

Превалутиране

§4. Превалутирането на цени и парични стойности от лева в евро се извършва в съответствие с разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България.

§5. Превалутирането на цените и другите стойности от левове в евро не може да води до поставяне на потребителите на застрахователни услуги във финансово по-неблагоприятно положение, отколкото биха били, ако еврото не е било въведено като парична единица на Република България.

§6. Превалутирането на цени, застрахователни премии и всякакви парични стойности от левове в евро се извършва от застрахователите и застрахователните посредници, като съответната числова стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършване на превалутирането. След превалутирането получената стойност се закръглява до втория знак след десетичната запетая, на базата на третия знак след десетичната запетая. Когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен, а когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

§7. В период от една година, считано от датата на въвеждане на еврото в Република България, всяко лице има право при поискване да получи от съответния застраховател или застрахователен посредник, с когото към датата на въвеждане на еврото в Република България лицето е имало активни, неприключени и/или висящи застрахователни правоотношения, информация относно паричните стойности в левове на неговите имуществени права и задължения спрямо застрахователя по съответните правоотношения към датата на превалутиране.

Застрахователите и посредниците предоставят безплатно поисканата информацията  в 7-дневен срок от поискването.

 

Двойно обозначаване в евро и в лева

§8. Цените на застрахователните услуги, които се предлагат на потребители, се обозначават в евро и в левове през периода на двойно обозначаване, като за цените в евро се прилагат правилата за превалутиране и закръгляване, регламентирани в закона и възпроизведени в тези правила.

§9. При двойното обозначаване на цените на застрахователните услуги цените в евро и в левове се поставят в непосредствена близост, една до, под или над друга, като се изписват ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо, с еднакъв размер на шрифта и по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение. Двете цени (стойности) в евро и в левове са придружени с изписването на съответната валута, отличителен знак или съкращение, позволяващи лесното им разпознаване.

§10. При търговски съобщения и реклама в аудио- и видеоформат, които имат за цел насърчаване на потреблението на застрахователни услуги, цените може да се представят устно само в левове до датата на въвеждане на еврото, а след нея – само в евро.

§11. В периода на двойно обозначаване на цените на застрахователните услуги общата крайна сума на цената на услугата и/или на застрахователна премия, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането и издаван вместо фискален/системен бон – в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.

§12. Двойното обозначаване се прилага само за ценовата информация, която се предоставя на потребители. Ако ценовата информация не е предназначена за потребител, в т.ч. когато се обменя между застраховател и застрахователен посредник, двойно обозначаване на цени и премии не е необходимо и не е задължително. В случай, че информацията е предназначена да достигне до потенциален или реален потребител на застрахователен продукт или услуга, двойното обозначаване е задължително.

§13. Изискването за двойно обозначаване на цените в периода на двойно обозначаване се прилага и по отношение на тарифите за таксите за предоставяните от застрахователите услуги, ако те имат и публикуват такива тарифи. В периода на двойно обозначаване посочената информация се оповестява в офисите и на интернет страниците на застрахователите и застрахователните посредници и се предоставя безплатно на хартиен или на друг траен носител при поискване от клиент.

§14. В периода на двойно обозначаване застрахователите, съотв. застрахователните посредници задължително обозначават двойно в евро и в левове само общата сума, дължима от застраховащия по застрахователен договор, сключен в този период, както и размера на вноските при разсрочено плащане на застрахователна премия по такъв договор. Не подлежат на задължително двойно обозначаване други превалутирани парични стойности, за които потребителят получава информация от застрахователя или застрахователния посредник, включително като преддоговорна информация и/или при сключване на застрахователен договор и/или по и във връзка с процедурите по уреждане на щети и обезщетения по застрахователни правоотношения.

§15. Изискването за двойно обозначаване на цената по застрахователния договор не се отнася за обозначаването на начислените данъци и такси и вноските към Гаранционния фонд и не е задължително за тях.

§16. Ако и когато в периода на двойно обозначаване застрахователите или застрахователните посредници изпращат на потребители на застрахователни услуги съобщения за дължими от тях вноски при разсрочено плащане по застрахователен договор, независимо от датата на неговото сключване, те обозначават двойно в тях, в евро и в левове, размера на дължимия от тях общ размер на вноската.

§17. По отношение на цените и паричните суми, свързани със застрахователните продукти и услуги, които са разработени и се предлагат пряко в евро или в трета валута, превалутиране не се прилага и те не попадат в обхвата на задължението за двойно обозначаване на цените на застрахователни услуги, респ. на застрахователните премии в периода на двойно обозначаване.

 

Период на двойно обращение на евро и левове

§18. За периода на двойно обращение банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България.

В този период при получено плащане в брой в левове или в евро застрахователят/ застрахователният посредник връща остатъка изцяло в евро. Когато при получилият плащането служител на застрахователя няма достатъчна моментна наличност за връщане на остатъка изцяло в евро, той връща остатъка изцяло в левове.

§19. В периода на двойно обращение застрахователят/застрахователният посредник може да не приема повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция.

§20. В този период при отказ от застрахователна услуга, допустим съобразно приложимия закон, както и когато потребителят има право да развали договора и да му бъде възстановена заплатена от него сума, застрахователят връща сумата, чието възстановяване дължи, изцяло в евро. Когато сумата се връща в брой и съответния служител на застрахователя няма достатъчна моментна наличност да върне платената сума в евро, той връща платената сума изцяло в левове.

§21. Цената, респективно застрахователната премия за застрахователни услуги в левове, изразена с повече от два знака след десетичната запетая, може да се изразява със същия брой знаци след превалутирането, при прилагане на правилото за закръгляване към съответния знак.

§22. Настоящите правила влизат в сила считано от датата на Решението на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България, прието в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.